2010. május 14., péntek

Analóg - Lyukkamera fail

Sajnálatos módon a lyukkamera-napra készített gyufásdoboz-kameráimon a szigetelést nem sikerült 100%-osan kivitelezni, így az aznap lőtt képeimet a fény felülírta... Tudtam ezt megállapítani abból, hogy a kettesszámú gépből a tekercset gyakorlatilag üresen kaptam vissza... :(

Sebaj. A másik gépen a szigetelést még jobban megerősítettem, így már csak egy kis idő , meg egy kis fény kell, hogy fényképezhessek...

2010. május 8., szombat

Analóg - Beavatás

Igen, elvesztettem a "labor-szüzességem"... :)


Fortepan 100 - Forte Bromofort BH0 - Positol-1


Igaz, hogy eléggé tábori körülmények között - a fürdőszobacsempén térdelve - kellett dolgoznom, de az első hívással már nem bírtam várni. Megvan a vegyszerek keveréséhez a mérlegem, vannak vegyszereim, van egy tonna fotópapírom, hát ki lehet ezt bírni?! Nem!

Nos, a hívásról akkor: Először is azt kell, hogy mondjam, hogy a technológiai követelmények még nincsenek száz százalékban meg, de a törekvés megvan, csak idő kell a megfelelő hely kialakítására - bár valljuk be, így a vizsgaidőszak közeledtével olyanom nem sok van...

A tegnap délutáni bejegyzés alapján kikevertem fél liter fixíroldatot, plusz bekevertem egy tasak Positol-1 előhívó keveréket. Többek között ezt a keveréket is örököltem egy kedves ismerősöm nagyapjától. A későbbiekben majd az öröklött cuccaimról is készül egy bejegyzés, csak győzzétek kivárni.

Naszóval, kész volt a fixír és kész volt az előhívó oldat. Megszakító folyadékot nem készítettem - utólag kiderült, hogy hasznos lett volna... :)

Egyelőre - hívótank híjján - csak a már előhívott negatívjaimat nagyítom papírra, később majd sort kerítek negatív-előhívásra is. A fürdőszoba közepére kipakoltam a nagyítógépet - egy Meopta Magnifaxot, szintén az örökségből - két tálcát a folyadékoknak, plusz egy csomag Forte BH0 kemény, fényes, 6,5 x 9,5 cm felületű- és egy csomag Forte FPH2 kemény, fényes, 6,5 x 9,5cm felületű papírt.

A Positolból a tálcába töltöttem körülbelül fél, egy centiméternyi mennyiséget, a másik tálcába beleöntöttem a fél liter fixírt. A nagyítóba betöltöttem egy Forte negatívot és 3-4 másodpercnyi bevilágítás után merítettem az előhívóba, majd folyamatos mozgatás mellett körülbelül 1perc, 1perc 20 másodpercig hívtam. Mivel nincs a laborlámpámban izzó ezért - profibbak fogják be a fülüket, csukják be a szemüket - gyakorlatilag zseblámpával ( telefonkijelzővel ) ellenőriztem a képet, majd mikor nagyjából megfelelőnek ítéltem, kikaptam a tálcából és szaladtam a csaphoz, folyóvizes öblítésre. Az öblítést körülbelül másfél, két percig végeztem majd vissza a tálcákhoz, képet a fixírbe, majd ismét folyamatos mozgatás, tálcabillegtetés mellett körülbelül 3-4 percig áztatás, majd ismét öblítés.

Nos az előhívás-öblítés-fixálás közé érdemes a megszakítást beütemezni, mivel az egyik nagyításom túl is hívódott.

A megszakítófürdő ebben az esetben hasznos lett volna
---------------------------------------------------------------------------
Fortepan 100 - Fortespeed FPH2 - Positol-1

Az eredményt látva a következő hívásnál az oldatból hamarabb vettem ki a papírt, így a túlhívódás során értem el a megfelelő - vagy legalábbis az előzőnél jobb :) - árnyalatokat.


Ez már a valósághoz közelebb áll
---------------------------------------------------------------------------
Fortepan 100 - Fortespeed FPH2 - Positol-1


Fortepan 100 - Fortespeed FPH2 - Positol-1


A képek időrendi sorrendben vannak feltéve, tehát a legfelső életem első papírja... :D A történethez hozzátartozik, hogy azért lett ilyen béna, mert még mielőtt beállítottam volna a papírt a vetített kép alá, véletlenül elfordult a nagyítógép színszűrője az objektív elől és ha már így sikerült akkor inkább elő is hívtam.... :) Megmarad emlékbe...

A további tapasztalatokról még írok, egy szuszra ennyi azt hiszem elég is volt.

A képeket ne vidd el! Minden jog fenntartva!
All rights reserved! Don't use this (and any other) picture(s) without my written permission!

2010. május 7., péntek

Analóg - Laborgyakorlat

Az előhíváshoz szükséges vegyszerek sorában a negatívhívó után a stopfürdő és a fixír oldat a következő.
A stopfürdőnek akkor van nagyobb jelentősége, ha a negatívot nem tudjuk/akarjuk az előhívás után azonnal tovább megmunkálni. A tankban maradt nyersanyag ugyanis az előhívás - és mindegyik másik előhívási folyamat - során továbbra is tartalmazhat nyomokban vegyszert ami semlegesítés nélkül tovább munkálkodik az anyagunkban. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy pl ha hívás után nem alkalmazunk stopfürdőt, vagy nem fixáljuk egyből a negatívot, akkor a benne maradt előhívó maradványok tovább hívják, így könnyen túlhívódhat, tönkremehet a filmünk. Ennek elkerülése végett szükséges elkészítenünk a következőket:

Stopfürdőhöz nem kell nagyon túlvariálnunk a dolgot - mint ilyen, kereskedelmi forgalomban nem is igazán található - , otthon is gyorsan készíthetjük magunknak egyszerű ecetből. A hívó oldat ugyanis lúgos kémhatású, kémiai semlegesítésére pedig enyhén savas oldat szükséges. Természetesen elég a ~8%-os ecet, nem szükséges töményebben alkalmazni. A megszakító fürdő is alaposságot igényel, nem kell elsietni semmit.

A hívás következő fázisa - de lehet a megszakítás helyett is - a fixálás. A fixáláshoz szükséges oldat elkészítéséhez két vegyület szükséges:

- 200g/l Nátrium Tioszulfát
- 20-25g/l Kálium-Metabiszulfit

1l oldat bekeveréséhez először nagyjából fél liter tiszta vizet (ioncserélt víz talán a legmegfelelőbb) enyhén felmelegítünk, úgy 40-45 °C-ra, majd a 200g Tioszulfáttal kezdve az oldatot teljes oldódásig óvatosan kevergetjük. A víz felmelegítése az oldás folyamatában csak annyira játszik szerepet, hogy a Tioszulfát feloldódása során hűl az oldatunk, így még a Kálium-Metabiszulfit oldásakor is lesz egy kis energiája a víznek. Pusztán gyakorlati okból melegítünk :)

Ha kész vagyunk a fixíroldat elkészítésével, beletöltjük egy sötét, légmentesen záródó üvegbe, majd egy-két napig állni hagyjuk, ugyanis néha képződhet egy kis üledék, amit jó ha nem használunk az előhívás során...

Negatívok kidolgozásánál a fixír oldatot általában 10-12 tekercs fixálására használhatjuk biztonságosan, utána általában növekszik a fixáláshoz szükséges idő. 15 tekercsnél többhöz azonban semmiféleképpen ne használjunk egy oldatot, ezen nem érdemes spórolni.

A rögzítési idők negatívoknál kb 8-10 perc, de nem árt ha a biztonság kedvéért kicsit tovább benne hagyjuk - biztos ami biztos, kárt nem okoz.

Az előhívás lépései között természetesen fontos az alapos öblítés, így nem szennyeződnek az anyagok a negatívban maradt más vegyszerektől, tovább maradnak használatképesek.

Folytatás következik...